Doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia po raz kolejny wyruszają w daleką podróż pełną przygód. W drugim sezonie programu – po różnych zakątkach Ameryki Południowej. W ósmym odcinku „Na tropie dzikich zwierząt 2”, razem z nimi poznamy żółwia morskiego.

"Na tropie dzikich zwierząt 2"

Dawid Andres to podróżnik „z krwi i kości”. Wcześniej, w innym programie telewizyjnym podróżował ciężarówką przez drogi Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Wietnamu, a także Afryki. Dzięki swoim doświadczeniom bywa określany również "pogromcą Amazonki".

W pierwszym sezonie programu „Na tropie dzikich zwierząt”, razem z dwunastoletnią miłośniczką zwierząt Natalią, odkrywali Alaskę. Wspólnie poznawali otaczający ich świat i żyjące w nim zwierzęta, a następnie w ciekawy sposób o nim opowiadali. Nie inaczej jest w kolejnym sezonie. Zmienia się jednak miejsce, po którym wędrują i do którego zabierają widzów. Jest to Ameryka Południowa.

Żółw morski - co to za zwierzę?


W każdym odcinku programu Natalka losuje figurkę zwierzęcia, którego razem z Dawidem będą poszukiwać, a następnie obserwować i poznawać. W ósmym odcinku pada na żółwia morskiego.

Istnieje wiele gatunków tych gadów i nieco się od siebie różnią. Wszystkie jednak żyją w ciepłych morzach i oceanach. Całe swoje życie spędzają w wodzie. Jedynie samice wychodzą na ląd złożyć w piasku jaja, z których wykluwają się małe żółwie. Maluchy po wykluciu od razu pędzą do wody.

Dorosłe osobniki osiągają długość od 75 cm do 1,5 m i masę ciała do 500 kg. Są dość płaskie, dlatego tak świetnie pływają. Pomagają w tym również kończyny przekształcone w szerokie, płaskie wiosła – przednie są silniejsze niż tylne, które działają jak stery w łodzi, utrzymując lub zmieniając kierunek. Żółwie morskie są jedynymi, które nie mogą wciągnąć głowy, nóg i ogona do swojej skorupy.

Odżywiają się bardzo różnie, w zależności od gatunku. Wśród żółwi morskich są zarówno mięsożercy, jak i wegetarianie. Ogólnie na ich pokarm składają się meduzy, wodorosty, kraby, krewetki, ukwiały, skorupiaki, mięczaki ślimaki, algi, gąbki i różne ryby.

Ciekawostka: często u żółwi morskich, które wychodzą na ląd w celu złożenia jaj, można zaobserwować wydzielinę wypływającą z oczodołu. Może się wydawać, że płaczą. Tak naprawdę, podobnie jak niektóre inne gady czy też ptaki żyjące w środowisku morskim, posiadają gruczoł solny. Dzięki niemu wydalają z organizmu nadmiar soli. A tej przecież w morzach i oceanach nie brakuje.

„Na tropie dzikich zwierząt 2” – kiedy premiera i ósmy odcinek?


Dzięki wyprawie Dawida i Natalii do Ameryki Południowej możemy dowiedzieć się więcej o niezwykłym regionie świata i zamieszkujących go zwierzętach. Pierwszy odcinek nowego, drugiego sezonu został wyemitowany w piątek 30 września 2022 r. o godz. 18:00 w Discovery Channel. Kolejne odcinki – w kolejne piątki. Ósmy odcinek ma premierę 18 listopada.

Program "Na tropie dzikich zwierząt" to połączenie zabawy z nauką. W tym samym celu KINDER Niespodzianka stworzyła serię figurek Natoons. To kolekcja figurek zwierząt, które naturalnie występują w Ameryce Południowej i innych częściach świata. Czy wśród nich znajdzie się żółw morski?

Dodatkowo jeszcze więcej zabawy i wartościowych informacji ze świata zwierząt dostarcza aplikacja APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę w aplikacji, by odblokować dedykowaną postać i dodatkową zawartość. APPLAYDU jest dostępne do pobrania za darmo w Google Play i App Store.

Żółw morski


Czy wiesz, skąd twierdzenie, że żółwie morskie płaczą? Dowiesz się tego w naszym artykule!

Jak dużo wiesz o żółwiach morskich?

Sprawdź swoją wiedzę!

1. Jak przychodzą na świat małe żółwie morskie?
2. Które zdanie nie jest prawdziwe?
3. Czy żółwie morskie są jedynymi, które nie mogą wciągnąć głowy, nóg i ogona do swojej skorupy?
Sprawdź wynik

Nauka przez świetną zabawę

Applaydu
App store Google play

Wszystkie odcinki "Na tropie dzikich zwierząt" dostępne w Discovery Channel i w Player.pl